סיור באמסטרדם סיור פרטי הולנד תכנון טיול טיפים מלונות באמסטרדם כפרי הדייגים חיטהורןwww.hollandtravel.co.il. - המלצות וטיפים
www.hollandtravel.co.il
יעוץ, הדרכה ותיכנון טיול ומסלול אישי בהולנד.
airplane, airplane, flight, fly, plane, travel, vacation
דברים שכדאי לדעת ... המלצות וטיפים
 
 למה ההולנדים לא אוהבים "שואו אוף"..
בהולנד יש כסף. הרבה כסף.
, זו אחת המדינות העשירות בעולם ויחד עם זאת, לא תיראו הרבה אנשים עם בגדי מעצבים ,אביזרים יקרים, מכוניות פאר נוצצות והרבה תכשיטים יקרים ..ההולנדים  צנועים.
בהולנד אם אתה רוצה יחסים טובים עם הסביבה והאנשים הקרובים אלייך כדי שלא תראה כמה כסף יש לך, כמה  דברים יקרים ונוצצים ותמיד תהייה צנוע בהופעתך , במעשייך ובביתך.
זה משהו שטבוע  בחינוך ובתרבות הקלוויניסטית ומורגש בכל מקום ובכל הנעשה כאן. בהולנדית יש משפט פופולרי ,משתמשים בו המון ,משפט שאומר את הכל...
" doe maar gewoon"
והפירוש..."תעשה את זה רגיל" משתמשים בו כשמזמינים קפה או מכונית...כשמדברים על אירוע או על כל דבר אחר והמשמעות היא , אני רוצה את הוורסיה הפשוטה, הרגילה, לא לבלוט לא להוציא עיניים ...
בזכות הגישה הזו גם בעידן המודרני והתחרותי ,ההולנדים מצליחים לשמור על שפיות , גם אנשים מהמעמד הבינוני והנמוך יכולים לעשות המון דברים ,לעמוד בהוצאות  ועדיין להיות חלק מהקהילה ומהחיים החברתיים. 
   
תאמינו או לא ..

בכפרים ובערים הקטנות תוכלו לראות  בחוות ,לצידי הדרך , דוכנים קטנים . כמו ארונות קטנים,שמציעים למכירה את התוצרת המקומית , פירות ירקות, פרחים מה שיוצא דופן היא העובדה שאין מוכר בדוכן, הסחורה  מונחת ליד רשימת מחירים ובצד ישנה קןפה קטנה ששם משלמים!
עוצרים, משלמים ולוקחים..
כן כן , מדהים ! אבל הכל מבוסס על המחשבה שאנשים ביסודם ישרים והוגנים.. 
כמה טיפ משאירים בהולנד?  בהולנד  המלצרים ונותני השירות מקבלים משכורות מינימום  ואינם תלויים לחלוטין רק בטיפים שהאורחים משאירים .  יחד עם זאת הם כן זקוקים לטיפים להשלמת המשכורת וסומכים על העובדה שבענף בו הם עובדים ,מקבלים תוספת שכר נוספת, בצורה של טיפים . אם מדובר במלצר נהוג להשאיר טיפ , עד עשרה אחוזים ממחיר הארוחה אם מדובר בנהג מונית נהוג פשוט לעגל במעט  את הסכום כלפי מעלה .  היו אדיבים ומנומסים כלפי נותני השירות , זה הטיפ שלי לכם .
כמה דברים חשוביםרגע לפני שטסים.

*יש לוודא שהדרכונים שלכם בתוקף למינימום של שלושה חודשים מתאריך יום הטיסה! אחרת לא תורשו לצאת מהארץ או להכנס להולנד.
* בהולנד , כמו בישראל ,קיימת חובת הזדהות. תדאגו שתמיד תהיה אתכם תעודה מזהה. תיירים
[ ישראלים] חייבים בדרכון ,אירופאים זרים יכולים להראות גם תעודת זהות . טיפ! תדאגו תמיד לצילום של הדרכון ושאר המסמכים החשובים במקרה של גניבה או אבידה.

* תדאגו שיהיה ברשותכם רישיון נהיגה בין לאומי , למקרה שאתם נעצרים או זקוקים למשטרה בזמן הנהיגה בדרכים.

המכס ההולנדי .

כמו בכל מדינה, כשאתם נכנסים תעברו דרך המכס. בהולנד שמים דגש  רב על הכנסת סיגריות ואלכוהול. הכמות המקסימלית הינה 200 גרם סיגריות [ לגבי טבק וסיגרים קיימים חוקים נפרדים] וליטר אחד של אלכוהול חזק [ לגבי הסוגים השונים קיימים הגבלים אחרים] . החוקים יכולים להשתנות ובכדי למנוע אי הבנות ולשלם קנסות מיותרים אני ממליצהלכם לא להסתמך על שום מידע ,גם לא זה שמופיע כאן ,ותמיד להכנס לאתר המכס ההולנדי  להתעדכן בחוקים המקומיים . 

* למרות ההרגל והנטייה לעשות זאת , אל תסמכו על הטלפונים או הלפטופ ואת הוראות ההגעה וכל האישורים והמידע ליום הראשון הדפיסו ושמרו בתיק היד שלכם , לא במזוודה.
זה יכול לחסוך לכם כאב ראש גדול בהמשך.. 


* בכבישים ובערים בהולנד יש שילוט מעולה למרות זאת תדאגו כמובן שתהיה לכם מערכת ניווט ברכב,  בהולנד אין כבישי אגרה!


* אילו בגדים לארוז? 
חשוב לזכור שהאקלים בהולנד שונה לחלוטין מהאקלים הישראלי .
השאלה שתמיד שואלים אותי לפני ביקור בהולנד היא " אילו בגדים לקחת? "
 
לפני שתקראו את המלצותי ותרוצו לארוז הכל מחדש, יש תמיד לזכור כמובן  לבדוק מראש את התחזית לתקופת הטיול ולא לשכוח שכל אדם  מגיב וחווה  ומגדיר אחרת את המושגים קור וחום , הרגישות שונה ותמיד צריך להתחשב גם בזה כשמקבלים עצה מאדם אחר . 
קייץ [ יוני, יולי, אוגוסט]: 
כשיוצאים מהארץ בקייץ ובחוץ טמפרטורות של כ35 מעלות , קשה לדמיין סיטואציה בה נוציא חולצה עם שרוול ארוך מהארון , שלא לדבר על מעיל ...
חשוב לדעת שמזג האוויר בהולנד די הפכפך ולא צפוי .  בקייץ מדובר על טמפרטורות מקסימום של כ20-22 מעלות וטמפרטורת מינימום של כ10-12 מעלות בלילה.
גשם יכול לרדת בכל ימות השנה וקורה לא פעם שבקייץ נעשה קריר , בטח בערבים , ולרוב הישראלים שחיים באקלים חם זה יכול להיות אפילו קשה ובוודאי שקר יותר מלהולנדי הממוצע.

זה אולי ישמע מוזר אבל בתור ישראלית שגדלה וחיה שנים רבות בארץ וכיום חיה בהולנד אני יכולה להגיד ושוב ,למרות שזה ישמע מגוחך, כש19 מעלות בהולנד   מרגישות אחרת לגמרי מאשר 19 מעלות בארץ..

.ההסבר כנראה נובע מהטמפרטורה הממוצעת בה חיים ואולי בגלל שהולנד בנויה למזג אוויר קר ולהרבה משקעים.

הבתים והחנויות מחוממים ואטומים . המלונות והחנויות , ברובם , מפעילים מיזוג וזה אומר שההתמודדות עם הטמפרטורות קיימת בדרך כלל רק בחוץ.
בכל מקום אליו תכנסו  תרגישו מיד הקלה והגוף מגיב מיד בהתאם. כמו כן עומסי החום בקייץ , אם קיימים , לא דומים למה שקיים בישראל ולנו הישראלים זה מזג אוויר אידיאלי.

תופעה שחוזרת על עצמה בשנים האחרונות הם גלי חום טרופים שנמשכים כמה ימים עם טמפרטורות של כ30 מעלות ונשברים בסערה עם גשם כבד שתוך כמה מוריד את הטמפרטורות  באופן משמעותי. 
בעצמי חוויתי  לא פעם  את הבדלי ההטמפרטורות הללו הם כה גדולים שאם לא מתכוננים ויודעים מה התחזית אתם תמצאו עצמכם בערב, , לאחר יום קייץ לוהט, עם בגדים קצרים , בגשם , רטובים וקופאים מקור...

אם אתם מגיעים לביקור בקייץ אני ממליצה לכם להביא בנוסף לבגדי הקייץ ,לפחות חולצה אחת ארוכה , זוג מכנסיים ארוכים
[ חשוב גם אם יוצאים בערב] ומעיל קייץ קל או בגד עליון ארוך .
אם אתם אוהבים ומתעקשים להסתובב עם סנדלים קחו בחשבון שכשיורד גשם ,גם אם לא מאוד קר , מאוד רטוב וסנדלים לא יהיו מאוד נוחים .
הביאו תמיד נעליים נוספות סגורות, יש סיכוי טוב שבהולנד הסנדלים ישארו במזוודה.

סתיו [ ספטמבר , אוקטובר ] ואביב [ 22 מרץ- מאי]


הסתיו והאביב הן שתי העונות הכי קשות לחיזוי. בעיקרון באביב הטמפרטורות עולות ויכולות להגיע גם עד 20 מעלות, לעיתים אף יותר. מצד שני יכולים להיות גם ימים קרירים יותר ת [כ13 מעלות] ואפילו קרים מאוד.
בסתיו מדובר על טמפרטורות ממוצעות דומות ,כשהמקסימום נע בין 13-19 מעלות. והמינימום בין 7-10 מעלות. 

תמיד חשוב לבדוק ולהתעדכן בתחזית לתקופת הטיול המתוכנן /
בתקופות הללו הפתרון הטוב ביותר הוא לתכנן ולבחור בגדים שניתן ללבוש בשכבות , להביא מעט בגדי קייץ [ רוב הסיכויים שמכנסיים קצרים וסנדלים לא יהיו בשימוש ]
, בגדים עליונים שקל להוריד וללבוש במהירות ] זה חשוב כי כשנכנסים לחנויות , בתי קפה ומסעדות בדרך כלל חם מאוד וללבוש סוודר גולף חם וצמוד שלא ניתן להורידו יכול להיות מטרד לא קטן.]

שיטת השכבות היא הדרך הכי טובה להתלבש בהולנד , בכל העונות. השינויים במזג האוויר והבדלי הטמפרטורות הגבוהים בין הפנים לחוץ מחייבים הכנה ותכנון מראש .בחירת הבגדים המתאימים לאקלים ההולנדי  יהפכו את הטיול שלכם למהנה יותר .

מניסיוני כשמטיילים עם ילדים , חשוב מאוד לדאוג שיהיה להם נוח .

זה חוסך הרבה דאגות והופך את הטיול לשקט ונעים יותר. ילדים חוווים הבדלי קור וחום באופן שונה ממבוגרים וחשוב לאפשר גם להם להתלבש באופן כזה שיאפשר להוריד ביגוד מיותר בקלות ובמהירות .  

חורף [ נובמבר - פברואר]
בחודש נובמבר הטמפרטורות יורדות באופן משמעותי והחורף מתחיל..
בממוצע מדובר על מקסימום  5-6 מעלות והמינימום 2-0 מעלות.
החורפים בהולנד קרים אבל להבדיל משאר מדינות אירופה , בהולנד לא יורד הרבה שלג, ולעיתים בכלל לא.

ישנם שבועות בהם המעלות יורדות גם אל מתחת לאפס ואז בדרך כלל יורד שלג שבדרך כלל נמס תוך מספר שעות או מספר ימים. בתקופה הזו ממומלץ לארוז את מעיל החורף החם ביותר שתמצאו אבל גם בימים הקרים אל תשכחו שבכל מקום מחומם וכשאתם נכנסים לחנות , למלון או לכל מקום אחר תוך דקה תמצאו עצמכם ב22 מעלות .
העצה , כתמיד, לבשו שכבות.
למי שקר במיוחד גופיה מתחת לחולצה מאוד תעזור אבל תמיד תדאגו שהבגדים החמים העליונים ניתנים להסרה.   


ידע והכנה מראש יחסכו לכם הרבה כסף , דאגות והם מרכיבים חשובים להבטחת טיול מהנה ומוצלח. 
קבלו ממני מסלול אישי  וטיפים חשובים .
תנו לי להראות לכם את הולנד דרך עיניים מקומיות וליצור עבורכם טיול מהנה וחוויה מדהימה.


לתכנון מסלול אישי,
צרו קשר
הידעתם שבהולנד...
הידעתם שבהולנד אוכלים את ארוחת הערב [ הארוחה החמה והמרכזית ] , בדיוק בשש ! זה כל כך תבוע בתרבות המקומית
שזה אפילו
 נחשב חוסר נימוס ,להתקשר בין השעות 18:00 ל 19:00 , ובטח שלא להגיע לביקור ללא הודעה מוקדמת ..
אם תבקרו בכפרים ובערים הקטנות בשעה שש בערב, מיד תשימו לב כמה שקט ורגוע הכל, לפעמים נדמה שמשהו קרה ושכולם נעלמו...
השעה שש כל כך מקושרת לשעת הארוחה שזה ברור מאליו שאם מישהו מזמין אתכם אליו לשש בערב הוא מתכוון שתבואו לאכול, אם ההזמנה תהיה לשבע או מאוחר יותר , כדי מאוד שתאכלו משהו לפני כן כי יש סיכוי גבוה שלמעט קפה עוגיה והרבה אלכוהול לא תקבלו כלום...
כמה טיפים  חשובים לטיול מהנה  בהולנד